Doku Bağışının Faydaları

Doku bağışının faydaları, doku ve organ bağışının yararları konusu 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle kaleme aldığımız faydalı bir yazı olacak. Çünkü vücut parçalarının bağışı gerçek anlamda hayat kurtarmaktadır.

 

 • Doku Nedir?

 

Doku, bitki, hayvan ve insan organlarını meydana getiren, şekil ve yapı bakımından benzer olup, aynı vazifeyi gören, birbirleriyle sıkı alâkaları olan aynı kökten gelen hücrelerin topluluğu. İlkel canlılar bütün hayatları boyunca bir tek hücre olarak kaldıkları halde yüksek organizmalar çok sayıda hücrelerin biraraya gelmesi ile meydana gelmiştir. Bitkisel organizmaları meydana getiren çok sayıdaki hücrelerin protoplastları birbirinden cansız hücre çeperleriyle ayrılmış olmakla beraber aralarında sıkı bir ilişki göstermektedir.

Dokuyu meydana getiren hücreler genellikle aynı ödevi görmekteyseler de doku tarifinde ön görülen temel düşünce fizyolojik olmaktan çok morfolojikseldir. Eğer fizyolojiksel bakımdan dokunun tarifi yapılacak olursa, kökenleri ayrı olsa bile aynı ödevi gören hücre toplulukları olarak yapılabilir ki, böyle daha geniş anlamda hücre topluluklarına doku sistemi denilmektedir.

Doku Bağışı Ne Zaman Yapılır?

Doku ve/veya organ bağışı insani bağlamda, beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişinin yakınları veya ölen kişinin yaşarken beyanı üzerine; yahut canlı kişinin talebiyle gerçekleştirilir.

 • Doku Bağışının Faydaları
 1. Doku bağışlayarak bir kişinin fizyolojik, sosyal ve psikolojik olarak sağlıklı yaşamasına katkıda bulunuruz. Böylece bizden sonra yaşayacak nesle hem maddi hem manevi yararımız olur.
 2. Doku bağışı yaparak yalnızca doku bağışlanan kişiye değil; onun çevresindeki insanların da yaşamına katkıda bulunuruz.
 3. Doku kaybı nedeniyle çalışamayan bir insana yapılan bağış hem ülke ekonomisine hem de bireyin yaşamını idame ettirmesine pozitif fayda sağlar.
 4. Doku bağışının artması, toplumda sağlığına kavuşmuş bireylerin de artması demektir. Böylece toplumsal sağlığa yönelik olumlu bir adım atmış oluruz.
 5. Doku bağışlanan kişi ve çevresi bu davranışı takdir eder ve bu konuda yüreklenir. Onların da doku ve organlarını bağışlamasını teşvik eder; bu sayede yukarıda sayılan faydaların katlanarak çoğalmasını sağlayabiliriz.
 6. Bazı durumlarda bağışlanan canlı doku, yenilenerek daha sağlıklı ve genç hücrelerin vücudumuzda üretilmesine olanak sağlar. Bu bağlamda yaşarken yapılan bağışın tıbbi faydası da olabilmektedir.

Aşağıdaki resimde 1998 yılında Amerika’da organ ve doku bağışını desteklemek amacıyla basılan özel bir pul görülmektedir. Bu tür destek ve sosyal reklamlar toplumsal bilincin uyanıp pekişmesinde etkilidir.

Doku bağışı, organ bağışı

Yorumlar

 1. elif hicran says:

  çook güzel bir s,te çok işime yaradı:d

 2. ahmet says:

  gerçekten çoooook işime yaradı bunu buraya koyana çok teşekkür ederim

 3. MuRaT DuZaK says:

  çok güzel bir site.performans ödevimi bu siteden yaptım 98 aldım.bu siteyi hazırlayan herkese çok teşekkür ederim :)

 4. özkan says:

  çok hoş anlatımlar var ;)

 5. muhammed Ali says:

  Super coook isime yaradi saolun

 6. hatice says:

  mehaba birde zararlarını yazarmısınız molur çook ihtiyacım var hiçbir sitede yok…ama maddeler halinde olsun lütfen :) )

 7. sevval says:

  Cok tesekkurle elleriniz dert gormesin hicbiyerde boyle bilgi bulamadim ,performns odevim icin yaptim cok guzel oldu :-)

Düşünce ve Deneyimlerinizi Paylaşın

*